Czym jest ospa wietrzna?

Są takie choroby, o których chyba każdy słyszał. Zazwyczaj chodzi o te, na które najczęściej chorują dzieci i są zakaźne, a to dlatego, że tak naprawdę trudno od nich uciec i niewiele potrzeba, aby dziecko się zaraziło. Co więcej, trzeba zaznaczyć, że przy tego typu chorobach bardzo często możliwa jest odpowiednia profilaktyka.

Taka, która zmniejsza ryzyko zachorowania, a nawet jeśli choroba występuje, to zazwyczaj ma znacznie łagodniejszy przebieg. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że spora grupa ludzi wie, jak przebiega ospa wietrzna. Co należy wiedzieć? Jeśli chodzi o najważniejsze informacje związane z ospą wietrzną, to z pewnością trzeba wiedzieć, że jest to choroba zakaźna.

W dodatku wcale nie jest trudno się nią zarazić, ponieważ przenoszona jest ona w znacznej mierze drogą kropelkową. Na szczęście dla większości dzieci ma ona stosunkowo łagodny przebieg, a to oznacza, że musimy wówczas jedynie zmniejszać niewygodę związaną z pojawieniem się licznych pęcherzyków i krostek, które są też dość charakterystycznym objawem tej choroby. Warto również wiedzieć, że pierwsze jej objawy pojawiają się zazwyczaj po trzech tygodniach od zakażenia, a chory najbardziej zaraża w czasie 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki, aż do chwili, w której pojawi się ostatni strupek.

Ospa wietrzna a karmienie piersią Jeżeli dziecko było karmione piersią, to zmniejsza się ryzyko zachorowania na tą chorobę. To dlatego, że otrzymuje ono odpowiednie przeciwciała, które chronią przed wirusem. Niestety, bardziej narażone na zakażenie się te dzieci, których mama nie chorowała na ospę wietrzną, ponieważ w jej ciele nie ma tych przeciwciał.

Co więcej, na ospę możemy zachorować tylko raz. Jednak wirus, który ją wywołuje pozostaje w naszym organizmie do końca życia, a to oznacza, że jeśli dojdzie do jego uaktywnienia, to wówczas rozwinie się u nas choroba zwana półpaścem. Ospa wietrzna to choroba zakaźna, którą naprawdę bardzo łatwo złapać.

Dlatego też, warto pomyśleć o tym, aby profilaktycznie podać odpowiednią szczepionkę. Jest ona bardzo skuteczna, ale niestety znajduje się tylko w kalendarzu szczepień zalecanych, a to oznacza, że od rodziców zależy, czy będą chcieli zaszczepić swoje dziecko. Nie mniej warto to zrobić, bo taka szczepionka jest całkowicie bezpieczna, a dzięki niej można oszczędzić dziecku mało przyjemnej choroby.