Nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety w ciąży powinny o siebie szczególnie dbać. Głównie dlatego, że w tym czasie ich układ odpornościowy jest znacznie osłabiony, a to oznacza, że są bardziej podatne na łapanie różnego rodzaju chorób. Co więcej, niejednokrotnie mogą chorować nie tylko one same, ale również mogą tą chorobę przekazać dziecku, a to oznacza, że w wielu przypadkach jego życie może być zagrożone.
Dlatego też, warto się dowiedzieć, jak wygląda ospa wietrzna w zestawieniu z ciążą.
Podjęcie odpowiednich działań
Tak naprawdę zanim zajdziemy w ciążę, powinnyśmy sprawdzić czy w dzieciństwie chorowałyśmy na ospę wietrzną. Jeśli tak, to nie mamy się czym martwić.
W naszym organizmie są odpowiednie przeciwciała, a to oznacza, że będziemy odpowiednio chronione. Co więcej, podczas karmienia piersią te przeciwciała będziemy przekazywały również naszemu dziecku, a to oznacza, że na początku również ono będzie chronione. Jednak jeśli nie przechodziłyśmy tej choroby, to warto się zastanowić nad odpowiednią szczepionką.
Wówczas należy ją przyjąć w dwóch dawkach, a jeśli zajdziemy w ciążę po 6 miesiącach od przyjęcia ostatniej z nich, to możemy być spokojne o to, że tak ważne przeciwciała, zdążyły się już w nas rozwinąć. Co jednak może się stać, jeśli nie przechodziłyśmy ospy wietrznej, nie zaszczepiłyśmy się i na nią zachorowałyśmy?
Poważne komplikacje
Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że choć dorośli ospę wietrzną przechodzą ciężej niż dzieci, to w przypadku kobiet w ciąży, jest jeszcze gorzej. Poza zwyczajnymi objawami ospy wietrznej, może się również pojawić zapalenie płuc, a to będzie prowadziło do dodatkowych komplikacji.
Co więcej, wirus przekazywany jest przez łożysko do dziecka, a to oznacza, że może się ono urodzić z licznymi wadami wrodzonymi, takimi jak: problemy ze wzrokiem, problemy ze skórą czy chore nerki. Poza tym, od razu po urodzeniu może się u niego rozwinąć ospa, a to niestety w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Dlatego też, tak ważne jest to, aby się odpowiednio zabezpieczyć przed ospą wietrzną, tak aby w ciąży nie musieć się martwić, że na nią zachorujemy.
Tym bardziej, że szczepienia są bezpieczne, a ospa przenoszona jest drogą kropelkową, więc naprawdę łatwo jest się nią zarazić. Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje zachorowania na ospę wietrzną, kiedy jesteśmy w ciąży. Wówczas może łatwiej damy się przekonać, do skorzystania z dostępnych szczepionek.
Tym bardziej, że są one bezpieczne i co więcej, prezentują naprawdę dużą skuteczność w działaniu.