Ospa wietrzna ile trwa wysypka

Ospa wietrzna na początku daje objawy, które bardzo łatwo jest pomylić z innymi chorobami. To dlatego, że w początkowej fazie pojawia się gorączka, zmęczenie, brak apetytu i ból mięśni. Jednak po upływie kilku dni zaczyna pojawiać się wysypka, która będzie występowała w kilku rzutach. To oznacza, że jedne krostki zaczną zamieniać się w strupy, a kolejne będą dopiero powstawały.

Tak naprawdę, to właśnie wysypka jest tym objawem, który zazwyczaj pozwala jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z ospą wietrzną. A co tak konkretnie o niej wiemy?

Pojawia się trochę później

Zazwyczaj jest tak, że wysypka przy ospie wietrznej pojawia się 1-2 dni później, niż pierwotne objawy takie jak gorączka. Co ważne, przez te pierwsze dni już zaczynamy zarażać, a to oznacza, że ludzie którzy przebywają w naszym otoczeniu, a którzy nie chorowali na ospę wietrzną ani się przed nią nie szczepili, za 3 tygodnie mogą zacząć odczuwać dokładnie takie same objawy. Taka wysypka przy ospie wietrznej zaczyna się od czerwonych plamek, które dość szybko zamieniają się w pęcherze wypełnione bezbarwnym płynem.

Te z kolei zmieniają się w krostki, aby ostatecznie zmienić się w strupki, które samoistnie odpadną w ciągu 8 dni. Taka wysypka jest zazwyczaj dość uciążliwa, a to dlatego, że jest bardzo swędząca. Dlatego warto stosować specjalne maści, które będą miały zmniejszyć swędzenie i przyspieszyć ich wysychanie, a małym dzieciom na noc warto zakładać na ręce rękawiczki, aby nie drapały się w czasie snu.

Ile trwa?

Oczywiście w takich momentach bardzo ważne jest pytanie, jak długo trwa taka wysypka.

Prawda jest taka, że pojawia się ona w kilku rzutach, a to oznacza, że kiedy jedne krostki przysychają, kolejne mogą się pojawiać. Wysypka zazwyczaj trwa od tygodnia do dwóch tygodni, a dopóki wszystkie nasze krostki nie przyschną, musimy pamiętać, że będziemy zarażać. To oznacza, że przez ten czas będziemy musieli ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, zwłaszcza z takimi, którzy jeszcze nie chorowali na ospę wietrzną. Nie ulega wątpliwości, że wysypka przy ospie wietrznej może być uciążliwa.

Zwłaszcza jeśli występuje nie tylko na ciele, ale również na błonach śluzowych. Tam nie możemy jej niczym smarować, a dodatkowo jeszcze jest bardzo bolesna. Nie mniej, warto pamiętać, że trwa ona przez około 2 tygodnie, a jeśli przechorujemy ospę wietrzną raz, to już drugi raz nie zaatakuje ona naszego organizmu, ponieważ będą się w nim znajdowały przeciwciała, które będą nas chroniły przed tym wirusem.