Nie ma chyba osoby, która przynajmniej ze słyszenia nie spotkałaby się z ospą wietrzną, a ponieważ jest to dość często występująca choroba zakaźna, to z pewnością większość ludzi miała z nią bezpośredni kontakt. Jednak mimo wszystko warto jak najwięcej się o niej dowiedzieć, chociażby po to, aby łatwiej było podjąć decyzję o skorzystaniu ze specjalnych szczepień, jeśli nie mieliśmy do czynienia z tą chorobą jako dziecko. To dlatego, że dorośli przechodzą ją znacznie ciężej, a to oznacza, że jeśli nie chorowaliśmy jako dziecko, to powinniśmy pomyśleć, czy nie chcemy się przed nią odpowiednio chronić. A jeśli nie, to warto chociaż wiedzieć, jakie są objawy, aby jak najszybciej zacząć reagować. Co musimy wiedzieć? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, która przede wszystkim przenoszona jest drogą kropelkową, ale także poprzez korzystanie z tego samego ręcznika czy naczyń kuchennych. Dodatkowo pojawia się ona najczęściej u dzieci i u nich zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg, ale może się również pojawić u dorosłych, gdzie ten przebieg jest znacznie cięższy.
Od momentu zakażenia do pojawienia się objawów mogą minąć 3 tygodnie, a sama choroba będzie trwała przez około 2 tygodnie. Wówczas chory potrzebuje dużo odpoczynku, a jedyne leczenie jakie możemy zastosować to takie, które będzie łagodziło objawy choroby. Po czym ją rozpoznać? Zazwyczaj zaczynamy podejrzewać, że złapała nas jakaś choroba, kiedy zauważamy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Dlatego warto wiedzieć, że ospa wietrzna nie będzie dawała żadnych objawów przez 2-3 tygodnie od zarażenia. Co więcej, na 1-2 dni przed wystąpieniem objawów wysypki, aż do zakończenia jej występowania, będziemy najbardziej zarażać, chociaż początkowo nie będziemy tego świadomi. Ogólnie należy wiedzieć, że na samym początku objawy będą niejednoznaczne, ponieważ pojawi się wysoka temperatura, brak apetytu, ból głowy i mięśni, osłabienie i złe samopoczucie.
Dopiero później pojawi się charakterystyczna wysypka, która nie będzie pozostawiała wątpliwości, z jaką chorobą zmaga się nasz organizm. Wysypka będzie występowała tak na gładkiej, jak i owłosionej skórze, a nawet na błonach śluzowych jamy ustnej, gardła i narządów płciowych. Stopniowo będą to czerwone plamki, później pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, a kiedy one pękną, będą pojawiały się strupki. Nie wolno ich odrywać, ponieważ mogą się wówczas pojawić blizny. Same odpadną po około 8 dniach i nie będzie po nich śladu. Warto wiedzieć, że dość późno zyskamy całkowitą pewność na co chorujemy.
Do tego czasu zdążymy już zarazić innych. Mimo to, znając wszystkie objawy, łatwiej będzie nam zastosować odpowiednie działania mające pomóc w leczeniu.