Ospa wietrzna tylko w jamie ustnej?

Fluarix

Jeśli chodzi o choroby zakaźne, które bardzo często występują u dzieci, to z pewnością zalicza się do nich również ospa wietrzna. Powinniśmy wiedzieć, że choć najczęściej występuje ona właśnie u najmłodszych, to nawet osoby dorosłe mogą na nią zachorować w przypadku jeśli wcześniej nie chorowały. Co więcej, nawet jeśli chorowaliśmy na ospę wietrzną, to jej wirus nadal jest w naszym ciele, a jeśli dojdzie do jego uaktywnienia się, to będziemy mieli do czynienia z chorobą jaką jest półpasiec. To wszystko brzmi groźnie i może takie być, dlatego jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby, to powinniśmy się przeciwko niej zaszczepić.

Wysypka tylko na ciele?

Jest spore grono osób, którym wydaje się, że wysypka, która pojawia się podczas ospy wietrznej występuje tylko na ciele. Oczywiście, najczęściej atakuje ona rejony skóry, jednak bardzo ważne jest tutaj to, że może się ona pojawić także na błonach śluzowych. To oznacza, że może wystąpić w jamie ustnej, krtani, na odbycie, rogówce i spojówkach, jak i nawet na narządach płciowych. Jednak dopóki nie ma powikłań, to nie musimy się stresować takim umiejscowieniem krostek, chociaż oczywiście ich pojawienie się nie będzie przyjemne. Można jedynie mieć nadzieję, że nie dojdzie do zapalenia płuc, żołądka, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, bo wówczas nie tylko narażeni jesteśmy na ciężkie skutki takich powikłań, ale może się to dla nas zakończyć śmiercią.

Na szczęście powikłania występują u stosunkowo małej liczby osób, chociaż musimy pamiętać, że dzieci ospę wietrzną zazwyczaj przechodzą łagodniej niż dorośli.

Nie dotykajmy krost

Jeśli chodzi o wysypkę na błonach śluzowych, a więc np. w jamie ustnej, to tak naprawdę nie będziemy mieli możliwości, aby ją czymś smarować. Za to tą występującą na skórze możemy smarować specjalnymi maściami, które pomogą nam ją wysuszyć i zmniejszą uczucie swędzenia. Za wszelką cenę powinniśmy unikać drapania się, ponieważ w ten sposób będziemy odrywać strupki, a to może prowadzić do powstania mało estetycznych blizn. One same odpadną, po około 8 dniach. Warto wiedzieć, że choć wysypka przy ospie wietrznej występuje przede wszystkim na ciele, to jednak może się pojawić również na błonach śluzowych, w tym w jamie ustnej. Będzie to uciążliwe, jednak dopóki nie dojdzie do rozwinięcia się różnych powikłań, nie będziemy musieli się przejmować. Najważniejsze jest to, aby stosować się do zaleceń lekarza – przede wszystkim powinniśmy dużo odpoczywać.