Ospa wietrzna u dorosłych?

Kiedy słyszymy o ospie wietrznej, to zazwyczaj myślimy o dzieciach. To właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej pojawia się ta choroba zakaźna, mając jednocześnie stosunkowo lekki przebieg. Jednak prawda jest taka, że jeśli ktoś nie chorował na nią będąc dzieckiem, to może zachorować w wieku dorosłym. To szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ im człowiek jest starszy, tym ciężej przechodzi ospę wietrzną, tym więcej różnych powikłań się pojawia, a dodatkowo jeszcze choroba może zakończyć się zgonem.

Jak to jest z tą ospą wietrzną?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ospa wietrzna jest najczęściej występującą chorobą zakaźną w naszym kraju. Co więcej, chorują na nią praktycznie wszyscy, którzy nie zostali zaszczepieni.

Przeważnie pojawia się ona w grupie dzieci przedszkolnych, jednak dość często pojawia się również u osób dorosłych. Warto mieć świadomość, że chociaż ospa wietrzna pojawia się dość często w okresie jesienno-zimowym, to tak naprawdę można na nią zachorować przez cały rok. Tym bardziej, że jest ona przenoszona drogą kropelkową, a więc tak naprawdę wcale nie jest trudno się nią zarazić.

Jak się objawia?

Jeżeli zastanawiamy się, jakie są objawy ospy wietrznej u dorosłych, to trzeba wiedzieć, że takie same jak u dzieci, chociaż choroba ma tutaj cięższy przebieg i częściej prowadzi do pojawienia się powikłań. Możemy się więc spodziewać wysokiej temperatury, bólu mięśni i głowy, osłabienia, braku apetytu, a także gorszego samopoczucia i zmęczenia. Następnie pojawią się plamki, które z biegiem czasu przemienią się w krostki.

Co ważne, będą się one pojawiały w kilku rzutach, a to oznacza, że ich rozwój będzie się między sobą różnił. Będziemy mieli na ciele już takie, które zmieniły się w krostki, jak i takie będące pęcherzykami, a nawet czerwone plamki. Najważniejsze jest to, aby się nie drapać i za pomocą specjalnych maści zmniejszać uczucie swędzenia. W przypadku osób dorosłych przy ospie wietrznej bardzo często dochodzi do powikłań, upośledzona jest odporność, pojawiają się rozległe choroby skóry, zapalenie płuc, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego. Jeśli nie chorowaliśmy w dzieciństwie na ospę wietrzną i chcemy się przed nią odpowiednio chronić. To powinniśmy się jak najszybciej przeciwko niej zaszczepić.

Taka szczepionka jest nie tylko bezpieczna, ale również charakteryzuje ją 95% skuteczności, a to oznacza, że dzięki niej możemy się czuć naprawdę bezpiecznie. Co prawda będziemy musieli za nią zapłacić z własnej kieszeni, ale na pewno warto.