Ospa wietrzna u dorosłych – ile trwa?

Ospa wietrzna raczej uważana jest za chorobę dziecięcą. I słusznie, bo to właśnie dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej na nią chorują, tym bardziej, że przebywają one w dużych skupiskach, w dodatku zamkniętych, a wówczas tym łatwiej jest złapać tego wirusa. Jednak prawda jest taka, że na ospę wietrzną mogą również zachorować osoby dorosłe, zwłaszcza jeśli nie chorowały w wieku dziecięcym.

W ich przypadku ma ona takie same objawy, rozwija się w ten sam sposób, ale jednocześnie przebieg takiej choroby może być cięższy i zakończyć się licznymi powikłaniami.

Co wiemy o ospie wietrznej u dorosłych?

Przede wszystkim warto pamiętać, że atakuje ona dorosłych, jeśli nie chorowali będąc dzieckiem. Dlatego w takim przypadku warto skorzystać ze specjalnej szczepionki, która wprowadzi do naszego organizmu żywy, chociaż osłabiony wirus, tak abyśmy mogli się uodpornić.

Taka szczepionka jest bardzo skuteczna, a to oznacza, że jeśli się jej poddamy, to znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania, a co się z tym wiąże, również wystąpienia powikłań czy nawet zgonu. Tak samo jak w przypadku dzieci, również u dorosłych ospa wietrzna przenoszona jest drogą kropelkową, albo poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym. Dodatkowo przez 2-3 tygodnie nie będzie dawała żadnych objawów, a na 2 dni przed wystąpieniem wysypki sami zaczniemy zarażać.

Ponieważ ma ona bardzo ciężki przebieg, spora grupa dorosłych musi być leczona w szpitalu.

Ile będzie trwała?

Musimy wiedzieć, że na początku pojawia się ból głowy i mięśni, gorączka, złe samopoczucie. Następnie zaczynają się pojawiać czerwone plamki, które zmieniają się w pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem, a w końcu tworzą się krostki i strupki.

Ponieważ wysypka występuje w kilku rzutach, a czas do jej przyschnięcia to kilka dni, trzeba się liczyć z tym, że ospa wietrzna w przypadku dorosłych, tak samo jak i u dzieci, może trwać od tygodnia do nawet 3 tygodni. W tym czasie powinniśmy odpoczywać, dużo pić, mieć dużo spokoju, a także smarować się specjalnymi maściami, które zmniejszą swędzenie i obniżać temperaturę, jeśli będzie za wysoka. Dopóki wszystkie krostki nie przyschną, nie możemy wychodzić na dwór i powinniśmy ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, ponieważ przez ten cały czas będziemy zarażać.

Warto wiedzieć, że ospa wietrzna udorosłych pod wieloma względami wygląda tak samo jak wtedy, gdy występuje u dzieci. Jednak im ktoś jest starszy, tym cięższy jest jej przebieg i tym większe jest występowanie powikłań. Dlatego jeśli nie chorowaliśmy na nią jako dziecko, powinniśmy przyjąć szczepionkę, która nas przed nią ochroni.