Ospa wietrzna u dorosłych kiedy można wychodzić na dwór?

Ospa wietrzna jest chorobą, która ma bardzo długi okres ciszy. To oznacza, że od momentu zarażenia do chwili pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj około 3 tygodni. W tym czasie możemy normalnie funkcjonować, nie zarażamy i nawet nie będziemy mieli pojęcia, że nosimy taki wirus.

Po tym czasie pojawi się gorączka, ból mięśni i osłabienie, ale ponieważ będziemy to brali za przeziębienie, nawet do głowy nam nie przyjdzie, że roznosimy wirus ospy wietrznej i zarażamy nim kolejne osoby. Dopiero po 2 kolejnych dniach, kiedy na naszym ciele zacznie się pojawiać wysypka, zrozumiemy z czym mamy do czynienia. Warto wówczas sprawdzić, jak długo będziemy zarażać innych, aby wiedzieć przez ile czasu powinniśmy unikać kontaktu z ludźmi.

Pojawia się w kilku rzutach

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wysypka przy ospie wietrznej nie pojawia się raz. Ona pojawia się w kilku rzutach, a to oznacza, że krostki na naszym ciele mogą być w różnym stanie rozwoju. Cześć może być czerwonymi plamkami, część będzie pęcherzami wypełnionymi bezbarwnym płynem, jeszcze inne zdążą się już zamienić w krostki, a nawet w strupki, które zaczną odpadać.

Ogólnie zakłada się, że najbardziej niebezpieczne są pęcherze z płynem i to one mogą odpowiadać za przekazywanie wirusa. Dlatego też powszechnie uważa się, że chory nie powinien mieć kontaktu z innymi ludźmi, do momentu aż wszystkie jego strupki nie przyschną. Jeśli na jego ciele nie będzie mokrych krost, jeśli wszystkie będą wysuszone, to przyjmuje się wówczas, że chory już nie zaraża, a co się z tym wiąże, że może spotykać się z innymi.

Ile to trwa?

To oznacza, że od momentu wystąpienia pierwszych objawów, do momentu całkowitego zaschnięcia wszystkich krost może minąć od 1 – 2 tygodni. Dopiero po tym czasie, mając pewność, że wszystkie krosty na ciele chorego zamieniły się w strupki można mu pozwolić na kontakt z innymi ludźmi, a nawet na wyjście na dwór. Oczywiście w czasie choroby nie trzeba cały czas leżeć, bo jeśli nie ma temperatury i nie jesteśmy osłabieni, to możemy normalnie chodzić, ale wówczas nie powinniśmy wychodzić z domu.

Po około 2 tygodniach można wyjść na dwór, jednak strupki, które będą jeszcze wówczas widoczne, mogą powodować, że chory nie będzie się z tym czuł komfortowo, co może oznaczać, że postanowi on pozostać w domu do ich odpadnięcia. Wówczas trzeba pamiętać, że odpadają one same po około 8 dniach. Warto wiedzieć, kiedy przestajemy zarażać wirusem ospy wietrznej.


Wówczas będziemy wiedzieli, kiedy spokojnie możemy na nowo zacząć spotykać się z innymi.