Ospa wietrzna u niemowlaka?

Zazwyczaj rozmawiając na temat ospy wietrznej, dowiadujemy się, że atakuje ona przede wszystkim dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola. Przebywają one w większych skupiskach, gdzie nie trudno o zarażenie drogą kropelkową, a jeszcze niejednokrotnie korzystają z tych samych naczyń czy ręczników. U niemowląt ta choroba pojawia się stosunkowo rzadko, ale jednak się pojawia, dlatego warto wiedzieć, czego można się spodziewać i w jaki sposób reagować.

Czemu pojawia się rzadko?

Niemowlęta w większości przypadków karmione są mlekiem matki, a jeśli ona przechodziła w dzieciństwie przez ospę wietrzną, to wraz z mlekiem przekazuje dziecku przeciwciała. To oznacza, że dziecko jest chronione przed tą chorobą.

Jeśli natomiast matka nie chorowała na ospę wietrzną, to nie przekazuje dziecku potrzebnych przeciwciał i wówczas dziecko nie jest chronione, a to oznacza, że prawdopodobieństwo iż się nią zarazi znacznie wzrasta. Jeśli mamy starsze dziecko, które chodzi już do przedszkola, to wystarczy, że przyniesie ono ospę wietrzną i już będzie istniała spora szansa na to, że nasze niemowlę również ją złapie. To dlatego, że jest ona przekazywana drogą kropelkową, a więc nie trudno jest się nią zarazić, w dodatku jeśli niemowlę ma słabszą odporność.

Co powinno niepokoić?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co powinno nas niepokoić, to powinniśmy lepiej się przyjrzeć niemowlęciu, jeśli się okaże, że jest ono apatyczne. Pojawia się gorączka, jego zachowanie wskazuje na to, że boli je brzuch, widać że jest osłabione i marudzące.

Po 2 dniach takiego zachowania pojawią się krostki, które będą zmieniały swój wygląd zaczynając od czerwonych plamek, przez pęcherzyki wypełnione płynem, następnie krostki, aż do strupków. Ważne jest tutaj to, że taka wysypka swędzi, a to oznacza, że powinniśmy ją smarować specjalnymi preparatami przepisanymi przez lekarza, a na noc warto dziecku zakładać na ręce skarpetki, tak abyśmy mieli pewność, że się nie podrapie przez sen. Warto pamiętać, że ospę lepiej przechodzą dzieci niż dorośli. Co więcej, bardzo rzadko zdarza się ona wśród niemowląt, a jeśli już to w większości przypadków ma bardzo łagodny przebieg. Sama wysypka u niemowlaka pojawia się na całym ciele, chociaż najwięcej będzie jej na tułowiu, a mniej na twarzy, rączkach i nóżkach.

Leczenie ospy wietrznej polega przede wszystkim na zbijaniu temperatury i na smarowaniu wysypki, tak aby była jak najmniej swędząca i dokuczliwa dla dziecka. Ale pamiętajmy, że okres, w którym pojawiają się objawy, to 3 tygodnie od momentu kontaktu z chorym na ospę.