Ospa wietrzna bez objawów?

Ospa wietrzna bez objawów?

Wielu ludzi słysząc o ospie wietrznej, od razu przed oczami ma dziecko, które jest obsypane krostkami. Prawda jednak jest taka, że ospa wietrzna może mieć bardzo różny przebieg. O ile u dorosłych dość często przechodzona jest bardzo ciężko, a dodatkowo jeszcze kończyć się może wieloma powikłaniami. O tyle w przypadku dzieci zazwyczaj ma łagodny przebieg, a czasami nawet bardzo łagodny. To oznacza, że w niektórych przypadkach możemy mieć wątpliwości, czy nasze dziecko faktycznie choruje na ospę wietrzną. Zwłaszcza jeśli nie będziemy wiedzieli, że może występować coś takiego jak poronna ospa wietrzna.

Czym ona jest?

Zastanawiamy się, czym jest poronna ospa wietrzna? To taka jej postać, która ma bardzo łagodny przebieg. To oznacza, że u chorego występuje bardzo mało krost, a co więcej takie objawy jak gorsze samopoczucie czy rozbicie, praktycznie w ogóle się nie pojawiają. Tak naprawdę tego typu ospa wietrzna nie zawsze jest diagnozowana, a to dlatego, że jej objawy znacznie odbiegają od tego, jakie mamy wyobrażenia w stosunku do niej i tak naprawdę nawet nam nie przychodzi do głowy, że nasze dziecko może chorować na ospę wietrzną.

To, że taka sytuacja miała miejsce, zazwyczaj wychodzi przypadkowo podczas badań wirusologicznych, które mogą być wykonywane przed planowaną ciążą, albo kiedy lekarz chce wykluczyć jakąś inną infekcję. W takich przypadkach można odkryć, że w krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi ospy wietrznej, co będzie niepodważalnym dowodem, że ją przeszliśmy nawet o tym nie wiedząc.

Czy chroni tak samo?

Można się zastanawiać, czy jeśli ta postać przechorowania ospy wietrznej ma tak łagodny przebieg, to chroni nas tak samo jak wersja pełnoobjawowa. Jak się okazuje, skutki przebycia ospy wietrznej są takie same, bez względu czy mamy wszystkie objawy nie pozostawiające złudzeń, czy przechodzimy przez lżejszą wersję. To oznacza, że nabywamy przeciwciała, które chronią nas przed ponownym zachorowaniem na tego wirusa. Jednak pamiętajmy, że on cały czas będzie w naszym organizmie, a to oznacza, że jeśli z jakiegoś powodu zostanie aktywowany, to wówczas możemy zachorować na półpasiec. Warto wiedzieć, że ospa wietrzna wcale nie musi się wiązać z osłabieniem, wysoką temperaturą i większością ciała obsypaną czerwonymi krostkami. Równie dobrze można przechodzić jej znacznie słabszą wersję, przy której możemy się nawet nie zorientować, że mamy do czynienia z ospą wietrzną. Ale co najważniejsze, jeden i drugi sposób przechodzenia przez zakażenie tym wirusem, dają ten sam efekt, skutecznie chroniąc nasz organizm.

Kategorie artykułów