Ospa wietrzna – wysypka się pojawia

Ospa wietrzna – wysypka się pojawia

Wiele objawów jakie pojawiają się u chorego, może wskazywać na tak różne choroby, że nawet lekarze na początku mogą mieć problemy, aby wskazać co się dzieje. To oznacza, że również trudno będzie im podjąć odpowiednie leczenie. Dlatego też, warto wiedzieć, po czym można poznać, że mamy do czynienia z ospą wietrzną. To ważne, bo im szybciej dokonamy odpowiedniego rozpoznania, tym większa będzie szansa, że uda nam się dostatecznie szybko odizolować chorego tak, aby nie zarażał kolejnych osób.

Chociaż musimy pamiętać, że proces zarażania rozpoczyna się na 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki, a więc jeszcze w chwili, kiedy dość trudno jest postawić właściwą diagnozę. Na pewno ospa wietrzna Kiedy pojawia się gorączka, ból mięśni, apatia, zmęczenie i brak apetytu, możemy się jeszcze zastanawiać, czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy może rozwija się jakaś poważniejsza choroba. Jednak kiedy do tych objawów, w ciągu dwóch dni dojdzie jeszcze wysypka, to możemy być pewni, że będzie to ospa wietrzna. Taka wysypka zaczyna się od czerwonych plamek, które w ciągu kilku godzin zamieniają się w pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem, następnie w krostki, aby na samym końcu stać się strupkami.

Co ważne – strupki same odpadną, po około 8 dniach, dlatego nie powinniśmy ich odrywać, aby nie powstały blizny. Takie krosty pojawiają się w kilku rzutach, a to oznacza, że dopóki wszystkie nie zamienią się w strupki, to chory będzie zarażał innych, a więc powinien mieć jak najmniej styczności z innymi osobami. Jak leczyć? Prawda jest taka, że nie ma lekarstwa na ospę wietrzną. O ile szczepionka jest skuteczna w 95% procentach, o tyle nie ma żadnych leków, które mogłyby przyspieszyć przechodzenie przez ospę wietrzną jeśli już się rozwinie.

Jedyne co możemy zrobić, to zbijać gorączkę kiedy się pojawi, jak również korzystać ze specjalnych maści, dzięki którym zmniejszymy uciążliwe swędzenie. Niestety wysypka może pojawić się nie tylko na ciele, ale również na błonach śluzowych, a to oznacza, że będzie występowała m.in. w gardle, jamie ustnej, na narządach rodnych.

W tych miejscach jest szczególnie uciążliwa, ponieważ nie można jej niczym posmarować, a dodatkowo jest bolesna. Większość ludzi choruje na ospę wietrzną w dzieciństwie, a wówczas ma ona łagodniejszy przebieg. Jednak pamiętajmy, że nawet wtedy mogą się pojawić niebezpieczne komplikacje, dlatego też nie powinniśmy lekceważyć tej choroby. Chory musi sporo odpoczywać, mieć spokój i otrzymywać lekkostrawną dietę.

Kategorie artykułów