Czy ospa wietrzna tylko w jamie ustnej może występować?

Junior Cholinex suplement diety ulotka

Ospa wietrzna to najczęściej występująca choroba zakaźna w naszym kraju. Zazwyczaj dotyka ona dzieci w wieku przedszkolnym, jednak może występować również u dorosłych, którzy wcześniej na nią nie chorowali i się nie zaszczepili. O ile w pierwszym przypadku przebiega dość łagodnie, o tyle w drugim przechodzona jest znacznie ciężej i dodatkowo jeszcze pojawiać mogą się różne komplikacje. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby podczas wystąpienia ospy wietrznej przynieść ulgę choremu i sprawić, że będzie mu łatwiej walczyć z chorobą.

Wszyscy wiedzą o wysypce

Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby, że podczas ospy wietrznej na ciele pojawia się wysypka. Może ona występować na gładkiej skórze, jak i na owłosionych fragmentach. Na początku pojawiają się czerwone plamki, później pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem, krostki i strupki, które odpadną same w ciągu 8 dni. Taka wysypka swędzi, dlatego warto dopilnować, aby chory się nie przegrzewał, często wietrzyć jego pokój, regularnie zmieniać przepoconą piżamę i pościel.

Dodatkowo można stosować specjalne maści, które zmniejszą uczucie swędzenia i przyspieszą wysychanie krostek, jak również pomocne mogą się okazać chłodne kąpiele. Jednak należy wiedzieć, że wysypka podczas ospy wietrznej może pojawić się nie tylko na ciele, ale również na błonach śluzowych, a to już będzie bardziej uciążliwe.

Co to oznacza?

Jeżeli wysypka pojawi się na błonach śluzowych, to oznacza, że występować może ona w jamie ustnej, w gardle czy na odbycie. W tych miejscach jest nie tylko uciążliwa przez swędzenie, ale również jest bolesna.

Dlatego też warto wiedzieć, że jeśli pojawi się wysypka w jamie ustnej, to warto stosować półpłynne jedzenie, które łatwiej będzie podać, jak również wykonywać płukanki z wody i soli. Co warte zapamiętania, to podczas wysypki w jamie ustnej pomocne mogą się okazać lody, które nie tylko zmniejszą ból, ale również osłabiają swędzenie. Ważne jest tutaj również to, aby w miarę możliwości starać się nie zdrapać tych krost, bo może dojść do zarażenia paciorkowcem, a to doprowadzi do jeszcze gorszych powikłań. Warto wiedzieć w jaki sposób radzić sobie z objawami ospy wietrznej.

Co możemy zrobić, aby przyspieszyć gojenie się pęcherzy i jednocześnie też zmniejszyć uciążliwy świąd. Tym bardziej, jeśli wysypka pojawi się nie tylko na skórze, ale również w jamie ustnej, co będzie tym bardziej uciążliwe, że z tego powodu trudniejsze stanie się spożywanie posiłków. Warto wtedy pamiętać o półpłynnych potrawach i lodach.